شهر توریستی سرعین

Sarein

سرعین

شهر توریستی سرعین با مساحتی حدود ۴۰۰ هکتار در ۴۸ درجه و ۵ دقیقه طول شرقی و۳۸درجه و۱۵ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است. فاصله این شهر از مرکز استان در حدود ۲۸ کیلومتر،از تبریز۲۳۰ کیلومتر و از تهران ۶۱۹ کیلومتر می باشد.
ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریای آزاد در حدود ۱۶۵۰متر می باشد. متوسط حداکثر درجه حرارت هوا ۲۵ درجه سانتی گراد و حداقل متوسط ‌دمای آن ۷/۸- درجه سانتیگراد می باشد.

میزان بارندگی سالیانه حدود۵۲۰میلیمتر می باشد،جمعیت ساکن در شهر سرعین در سال۵۲۵۰،۱۳۸۲ نفر اعلام شده است.
نظام حمل و نقل سرعین تابعی از سفرهای گردشگری می باشد و مهمترین واسطه حمل و نقل،جاده ای می باشد.
شهر با توسعه خوب تاسیسات زیر بنایی است که سطح برخورداری افراد جامعه در مورد برق ۱۰۰%،تلفن۸۰%، گاز۹۰%و آب ۹۵% می باشد.

شهر سرعین دارای مهمترین منبع اقتصادی منطقه می باشد که جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود،شهر سرعین در سال ۸۲ پذیرای ۳/۶۰۰/۰۰۰ نفر گردشگر بوده است که از این تعداد ۲۵۰۰۰ نفر گردشگر خارجی بوده است،جاذبه های گردشگری شهر سرعین آبهای گرم این شهر و طبیعت زیبای سبلان می باشد که عامل اصلی در جذب توریست است .

این شهر از لحاظ صنعت دارای یک واحد کارخانه آردسازی و سه واحد چوب بری و ۳کارخانه فعال آب معدنی و تهیه دوغ می باشد.
از لحاظ کشاورزی محصولات بعمل آمده در منطقه سرعین اعم از میوه ها (سیب-گلابی-آلوچه-آلوچه وحشی-گیلاس-زردآلو و گردو) و حبوبات و غله (سیب زمینی-گندم-جو-عدس-لوبیا-شلغم وغیره)بیشتر به مصرف مردم شهر و روستاهای منطقه می رسد.
از نظر اقتصادی سرعین شهر خدماتی است، به طوریکه از کل جمعیت ۵۲۵۰ نفری شهر ۷% در بخش کشاورزی و ۱۸% در بخش صنعت و معدن و ۷۵%در صد در بخش خدمات مشغولند.

sarein-city

چشمه های آب گرم

یکی از مشهورترین جاذبه های سرعین چشمه های آب گرم آن است که سالها با بی توجهی های مسئولان به روشی سنتی و بدور از اصول بهداشتی نگهداری می شد که خوشبختانه طی سالهای اخیر توجهات ویژه ای به آن شده و زمینه استفاده هرچه بهتر مردم از آن فراهم شده است.

آب و هوای دلپذیر و معتدل نیز جاذبه ای است که قبل و بعد از ورود به شهر و منطقه سرعین، گردشگران از آن بهره مند می شوند و از عمده ترین دلایل روی آوردن گردشگران به این منطقه می باشد. این شهر در زمینه توریسم درمانی رتبه نخست را در کشور دارا بوده و لازم است در نقاط دیگر کشور نیز با الگو برداری از این شهر توجه ویژه به مناطقی که از لحاظ محیطی دارای چشمه های آب گرم هستند، صورت گیرد؛ زیرا گردشگری درمانی از مواردی است که حتی خانواده هایی با منابع مالی ضعیف تر نیز مایل به انجام آن هستند.

منافعی که آب های معدنی برای ناراحتی پوستی، دردهای مفصلی و… دارند می تواند دلیل خوبی برای مسافرت خانواده هایی باشند که مشکلاتی در این زمینه دارند. به جز آب گرم، توریسم درمانی در مناطق دیگری همچون دریاچه ارومیه نیز دیده می شود که مردم از گل و لای و آب آن برای منافع درمانی استفاده می نمایند؛ به طور کلی این جنبه از گردشگری در کشور می تواند به خوبی رشد و گسترش پیدا کند و در صورت توجه کافی آینده بسیار خوبی برای آن پیش بینی می شود.
خوشبختانه بهداشتی شدن چشمه های آب گرم نیز کمک بسیار زیادی در جذب گردشگر به سرعین کرده است. بیشتر چشمه های آب معدنی منطقه اکنون به صورت استخرهای سرپوشیده و با امکانات کامل درآمده که غالبا به صورت دو سانس هم برای آقایان و هم برای خانم ها فعالیت می نمایند.

آب چشمه ها حاوی املاح معدنی گوناگون بوده و pH آنها کمی اسیدی است. آب چشمه ها غالبا کدر و شبیه به آب هایی است که کمی گل آلود شده اند. بیشتر آب های داخل شهر در محدوده دمایی کمی بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد بوده و در بدو ورود به استخر، داغ به نظر می آید. در غالب ایام سال استخرها شلوغ بوده به نحوی که در بعضی استخر های معروفتر حتی ممکن است در هر متر مربع چند نفر در حال شنا باشند.

شهر سرعین مانند سایر نقاط این منطقه دارای تابستان های خنک و دلپذیر و زمستان های سرد و پر برف است. البته سرمای هوا مانع از ورود گردشگران به این منطقه نمی شود و گرمای طبیعی آب های معدنی عاملی برای افزایش جذابیت مسافرت زمستانی به سرعین است. علاوه بر این وجود پیست اسکی الوارس سبلان عامل دیگری برای افزایش جذابیت گردشگری این شهر است.

سوغاتی

عسل و سرشیر، معروف ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و به خصوص سرعین می باشد. دامنه ها و کوهپایه های حوالی سبلان به لحاظ تنوع گیاهی و ویژگی های اقلیمی، استعداد فوق العاده ای برای تولید عسل و زنبور داری دارد. بهترین نوع عسل در دامنه های پوشیده از سنبل، ریحان، پونه و گون سبلان تولید می شود و به سبب مرغوبیت شهرت بسیاری پیدا کرده است.

آش دوغ سرعین نیز بسیار معروف است؛ بعید است که گردشگری به این منطقه مسافرت کند و دست کم یکبار از این غذای محلی نخورده و لذت نبرد. کباب های محلی این منطقه نیز بسیار معروف و مورد علاقه گردشگران است. این شهر با داشتن هتل ها و مهمانپذیرهای متعدد؛ دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان بوده و در مقایسه با سایر نقاط گردشگری کشور به نظر می آید تسهیلات توریستی بسیار مناسبی در این شهر تهیه دیده شده است. گرچه با وجود این امر در تابستان استقبال بسیار زیاد ایرانگردانی که بسیاری از آنان برای استفاده از خواص درمانی آب گرمها به سرعین سفر کرده اند ممکن است نیاز بیشتر به امکانات را نیز یاد آور شوند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.